Sertifikalar ile ilgili bilgiler

Sertifikalar ile ilgili bilgiler

Gost R Belgesi (Rusya)

Gost R Belgesi (Rusya)Rusya Kalite sertifikası Gost-R – Rusya Federasyonu sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal için kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır. Bizdeki TSE belgesi niteliğinde olan Sertifikalar Rusya`da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak aranmaktadır. Rusya Federasyonu`na yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu bu ülkeye yollayacağınız ürünlere Sertifika almaktır.

GOST-R Sertifikası olmayan ürünlerin Rusya gümrüğünden geçmesi mümkün değil.

Türk işadamları açısından kendi varlığı Rusya`da olsun veya olmasın, eğer oraya bir mal satıyorsa ticaretinin belli bir aşamasında kendini zorlayacak, yasal işlemleri, sertifika almayı, marka tescilini yaptırma yoluna ister istemez gidecektir. Rusya Federasyonu`nda 1997 yılında yaşanan krizin etkileri tamamen geçmiş, ülkenin ihracat gelirleri artmış, bu nedenle ithalatı yapılan tüm ürünlerde kalite konusu daha çok önem kazanmıştır. 1 Ekim 2000 tarihinde Rusya gümrüklerinden sertifikasız ürünlerin geçişi tamamen durdurulmuştur.

Türk üreticiler tarafından Rusya`ya sertifikasız olarak satılan ürünlere gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır, bu da Rus alıcı tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.

Burada malı satanın ( üreticinin ) bu pazara adaptasyon eksikliği söz konusudur.

Rusya Standartlarına uygun olduğu bu sertifikalar ile kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır. Bu da “Türk Malı İmajı”nın değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, adı sanı olmayan uzak doğu veya “ucuz” kavramından kurtularak daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.

Sertifikalar eski adıyla GOSSTANDART, yeni adıyla “Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu” ( Rusya Devlet Standartları ) yetki verdiği, konularında uzman olmuş bazı kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bizimle iletişim kurduğunuz ve konuyu sözleşmeye bağladığınız takdirde Moskova`da yer alan merkezimiz kanalı ile müracaatınız hemen yapılacak, Rus uzmanlar üretim yerinizde denetleme yapacaklar ve 30-45 günde sertifikanız hazır olacaktır. Ancak bu süre numunelerin Moskova`daki laboratuarlara gecikmesiz ulaştığı durumda verilmektedir. Buradaki avantajınız konunuz ne kadar özel bir konu olursa olsun Moskova`daki sertifika veren tüm yetkili kuruluşların elinizin altında olmasıdır.

Rusya Federasyonu`nda ticaret yapmak ve ürün satmak için mutlaka orada bulunuyor olmanız veya ticaret yapıyor olmanız gerekmez. Rusya`ya mal satma konusuna niyetli dahi olsanız Rus uzmanları fabrikanıza getirerek ve 3 yıl için kalite sertifikanızı alarak ticari şansını artırabilirsiniz.

“Ben zaten ürünlerimi Rusya`ya satıyorum, sertifikaya da ihtiyacım olmuyor ” diyorsanız, sizin ürünlerinizi sattığınız Rus partnerleriniz bunu sizin adınıza almak durumunda kalıyorlar ve ürünlerinizin bu önemli pazara adaptasyon şansını tesadüfe bırakmış, ertelemiş oluyorsunuz.

GOST-R Kalite Sertifikası Çeşitleri:

Tek Seferlik ( parti bazında ) sertifika: Burada; sizden alacağı ürünleri Rusya`ya satın alan ithalatçı bir Rus Şirketi gerekiyor. İthalatçı olan bu firma sizden sözleşme ile mal alıyor, belli sayıda olan bu mallar bu sertifika ile satılabiliyor. Sertifika üzerinde Üretim yeri, ithalatçı firma, malın sınıflandırma G.T. İ.P numaraları, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer alıyor. Bu tür sertifikalar; belli bir Rus firması adına, yalnız 1 sefer, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

*1 yıllık seri üretim sertifikası: Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.

*3 yıllık seri üretim sertifikası: Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu şekilde alınan belgeler 3 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Rusya iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

GOST-R Belgesinin etkili olduğu ülkeler: Türki Cumhuriyetler, Kafkas Cumhuriyetleri

Ukrayna: Sistem olarak aynı, fakat ayrıca alınması gereken Ukr SEPRO Kalite Belgesi istemektedir.

Gümrük Birliği Sertifikası

serf1.jpg

Rusya, Kazakistan ve Belarus’ta 15 mart 2013 tarihinden itibaren yeni bir düzenleme ile birçok ithal ürün için getirilen yeni teknik düzenlemelerdir. İnternet sitemizde yer alan GOST R sertifikasının büyük ölçüde yerini alan bu yeni sertifikasyon Gümrük Birliği Sertifikası adı altında CU TR 004/2011 N 768 Düşük voltajlı ekipmanlar ( LV CU TR) ve CU TR 020/2011 EMC Teknik Cihazlar (EMC CU TR) yeni düzenlemeler getirmiştir. 15 Şubat 2013 Tarihinden itibaren bu ülke gümrükleri ile ticaret yapacak firmalardan belirtilen ürünler için bu belgenin alımı zorunlu tutulmuştur. Fakat unutulmaması gereken diğer bir önemli detay, Rus Hükümeti bazı ürünleri TR CU belgesi kapsamının dışında tutmaktadır ve o ürünler için GOST R belgesi zorunludur.

CU TR 004/2011 N 768 Düşük voltajlı ekipmanlar ( LV CU TR) Sertifikası Nedir, Hangi Durumlarda Gereklidir

Bu belge düşük voltajlı ürünler kapsamına giren ve voltaj seviyeleri 50V ‘den 100V’ ye kadar ve 75V’den 1500V’ye kadar olan Bilişim teknolojisi araçları, tüketici elektroniği, elektronik tertibat, aydınlatma ve endüstri ekipmanları için alınmaktadır. LV CU TR 004/2011 N 768 belgesi gümrük birliği üyesi ülkelerinden herhangi birinde yapılacak olan testler sonucu alınabilmekte ve diğer ülkelerde de dolaşımını sağlayabilmektedir. Her ülke için ayrı belgelendirme yapılması gerekmez ve geçerlilik süresi 5 yıldır.

CU TR 020/2011 EMC Teknik Cihazlar (EMC CU TR)

Bu belge elektromanyetik parazit yaratma kapasitesi olan ve/veya dışsal elektromanyetik parazitlerden etkilenen teknik cihazlar için zorunlu tutulmuştur.

Hangi ürünler CU TR 004/2011 N 768 ( LV CU TR) sertifikasyonu ve deklarasyonu kapsamına girmektedir.

1. Elektrikli aletler ve ev eşyaları

- Pişirme ve saklama

- Yıkama, ütüleme, kurutma ve temizleme aletleri

- Ev ve oda temizliği

- Ev ve oda havalandırması

- Hijyen sağlığı

- Saç, tırnak ve deri bakımı

- Vücut ısıtıcısı

- Titreşimli masaj aletleri

- Ses ve görüntü aparatları

- Çim ve bahçe gereçleri

- Elektrik tesisatı ürünleri

- Uzatma kabloları

2. Kişisel Bilgisayarlar

3. Kişisel bilgisayarlarda kullanılan düşük gerilimli aletler

4. Elektronik aletler (Elle tutulabilen, taşınabilir)

5. Elektrikli müzik aletleri

6. Kablolar ve kordonlar

7. Otomatik şalterler

8.Enerji dağıtım cihazları

9. Elektrikli kontrol cihazları

CU TR 004/2011 N 768 ( LV CU TR) kapsamına giren ürünler yukarıdaki listede mevcuttur. Listede bulunmaya ürünler için bu belgenin deklarasyonu gerekmektedir. İhracatçı firma deklarasyon gerekli belgeler için sertifika alma hakkına sahiptir, yasal olarak bir kısıtlama yoktur. TR 004/2011 N 768 Düşük voltajlı ekipmanlar ( LV CU TR) ve CU TR 020/2011 EMC Teknik Cihazlar (EMC CU TR) standartları doğrultusunda uygunluk gösteren ürünler aşağıdaki logoyu taşıma hakkı kazanırlar.

CU TR sertifikalarının geçerlilik süreleri

Daha önceki uygulama dolayısı ile 2 Eylül 2011 tarihinden önce alınmış tüm Gost R (RUSYA), STB (BELARUSYA) ve GOST K belgelerinin geçerlilik süresi bitene kadar ihracatçı firmaların yeni belge almasına gerek yoktur.

2 Eylül 2011 ile 5 Şubat 2013 tarihleri arası alınmış Gost R (RUSYA), Gost B (BELARUSYA) ve GOST K belgelerinin geçerlilik süresi 15 Mart 2013 tarihinde sona ermektedir.

15 Şubat 2013 tarihinden itibaren Avrasya Gümrük Birliğine ihracat yapacak olan tüm firmaların LV CU TR 004/2011 ve EMC CU TR 020/2011 Sertifikaları için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Deklarasyon Belgesi

serf2.jpg

Deklarasyon Belgesi(Uygunluk Deklarasyonu) : RusyTR TS Deklarasyonua`da “Tüketici Haklarını Koruma Yasası” çerçevesinde toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve kalite sertifikasına esas olarak istenir. İnsanların, çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen Sertifikası alınmasını gerektirmekte, bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.

Svid_5.png

Hijyen Sertifikası gerektiren başlıca alanlar:

1. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,

2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,

3. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri

4. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar

5. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler

6. Mobilyalarda kullanılan sunta,MDF gibi suni ahşap malzemeler

7. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri

8. Ev kimyasalları

9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler

10. Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )

11. Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler

Rusya Hijyen Sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.

Ürünlerinize Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için bizimle iletişim kurunuz.

Hijyen Sertifikasyonu Çeşitleri

Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.

Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya`ya ihracat yapan/yaptıran Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya`da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.

Gost TR Sertifikası

Rusya TRGost R Uygunluk Beyanı Uygunluk Deklarasyonu ürünün, bu tür ürünlerin zorunlu olarak deklare edilmesi için öngörülen gereksinimlerle uyum içinde olduğunu gösteren bir belgedir.

Uygunluk Deklarasyonu «Zorunlu olarak uygunluk deklarasyonu gerektiren ürünler» listesinde gösterilen bütün ürün türleri için mecburi olarak düzenlenmelidir.

Deklarasyonun bu türü akredite edilmiş kuruluş tarafından akrediteli laboratuarın olumlu test sonuçları baz alarak verilir. Uygunluk Deklarasyonu GOST R sertifikasyonu ile aynı hukuksal güce sahiptir, ancak GOST sertifikasyonu Uygunluk Sertifikasının yerini alamaz, ne de aksi olabilir.

Uygunluk Deklarasyonunun niçin kabul edilmesi gerektiği, Teknik Yönetmelik ve Metroloji Federal Ajansının «Uygunluğu Uygunluk Deklarasyonunca tasdik edilen ürün adları» başlıklı belgesinde açıklanmıştır. GOST R Uygunluk Deklarasyonun kullanım süresi üretici veya satıcı tarafından belirlenir.

Bunun için sözkonusu ürünün hangi tarihe kadar üretileceği, ne tür hizmetler verileceği ve ürünün satılış süresi gibi unsurlar hesaba katılır.

Rusya Yangın Belgesi

Rusya YangınRusya Federasyonu`nda malların (hizmetlerin) üreticileri/satıcıları ile tüketicileri arasındaki ilişkileri düzenleyen prosedürdür. Uygunluk teyidiyle ilgili yasal zemin sürekli gelişmekte ve bugün Rusya pazarında yer almayı hedefleyen her ürün (hizmet) sahibi oldukça karmaşık kurallar sistemiyle karşılaşmaktadır.

Bu sistemin tüm ayrıntılarına girmeden, uygunluk teyidiyle (sertifikasyonla) ilgili, önemli olan bazı genel kavramları bilgilerinize aktarmak isteriz.

Ekonomik reformların başında, 1992 yılında Rusya Federasyonu`nda “Tüketici Haklarının korunmasıyla ilgili” yasa kabul edilerek hükümet, sertifikasyona tabi ürün ve hizmetlerin listesini çıkarmakla yükümlü tutulmuştur. 2002 yılı sonlarına kadar “Standardizasyonla ilgili”, “Ürün ve hizmetlerin sertifikasyonuyla ilgili”, “Halkın sıhhi ve epidemiyolojik güvenliğiyle ilgili”, “Gıda ürünlerinin kalitesi ve güvenliğiyle ilgili”, “Yangın güvenliğiyle ilgili” gibi sürekli düzenlenen ve değişen birçok yasa ve ekler yürürlüğe girmiştir. Son olarak 27.12.2002 tarihli “Teknik Düzenleme” başlıklı Federal Yasa kabul edilmiştir.

Teknik şartnamenin amacı bir taraftan, ticari malların pazarda serbest dolaşımı ile, diğer taraftan vatandaşların hayat, sağlık ve mülk güvenliği, çevre güvenliği, hayvan ve bitkilerin korunması, tüketicileri yanıltan faaliyetlerin önlenmesi anlayışları arasında makul bir balans kurmaktır. Yeni yasanın normatif temelini, zarar verme riskinin derecesini göz önünde bulundurarak, farklı ürün grupları için güvenliği sağlayan minimum talepleri içeren “Teknik Şartnameler” oluşturacaktır. Bir başka deyişle, bundan böyle devlet sadece ürünlerin güvenliğini garanti edecek, yani güvenlik standartları herkes için zorunlu olacaktır. Ulusal standartlar dahil, tüm diğer standartlar isteğe bağlı olarak sağlanacaktır. Kalitesiz ürün üretmek kimsenin işine gelmeyecek ve serbest pazar koşullarında, malları “Teknik Şartnameler” kapsamı dışında kalsa bile, herkes uygunluk sertifikası almaya çalışacaktır.

Rusya RTN (Rostekhnadzor)

RTN RostekhnadzorRusya Gümrük Komisyonu (GTK) tarafından 6 ayda bir yayınlanan tamimlerde gümrükte hangi ürünlere sertifika isteneceği liste olarak yayımlanmaktadır.

Geçerli tablolardan bakılarak bu liste haricinde kalan ürünlere Red Mektubu (Gereksizlik Mektubu) alınmalı ve gümrük evrakları arasına konmalıdır. Bu belge iç piyasada da kullanılır, parti bazında verilir. Bu tur mektupları verme yetkisi Moskova`da VNIIS adli Enstitünün tekelindedir.

-->